eDekontaminace
[ Informace pro pracovníky a klienty programů a kontaktních center ] 

Sananim 

Aktuálně ke stažení

 

Zdravotní

Třicátník stále ve formě

Vyšlo v Dekontaminaci - 1/2010

 

Příští rok uplyne 30 let od prvního článku o příznacích toho, co dnes známe jako AIDS. Za tu dobu na toto onemocnění zemřelo více než 25 miliónů lidí, celosvětově se stalo hlavní příčinou úmrtí mužů i žen ve věku 15-59 let. Dalších 50 milionů osob se zatím nakazilo virem HIV.

06.02.2012 | Celý článek

AIDS - jak to všechno začalo

Vyšlo v Dekontaminaci - 1/2010

 

O nemoci, kterou dnes známe jako AIDS, se začalo mluvit v roce 1981. Tehdy lékaři v Los Angeles zaznamenali vzácný druh zápalu plic (pneumocystovou pneumónii) u pěti homosexuálů.

06.02.2012 | Celý článek

Už máš HIV (testy)?

Vyšlo v Dekontaminaci - 1/2010 

 

Sdílel jsi někdy s někým stříkačku, vodu, či nášleh? Vyspal jsi se někdy s někým, o kom si nejsi jistý, že není nemocný a nepoužil jsi kondom? Pak se mohlo stát, že jsi chytil HIV.

06.02.2012 | Celý článek

Méně známé kousky - chlamydie a genitální opar

Vyšlo v Dekontaminaci - 1/2010

 

O nebezpečí přenosu nemocí pohlavní cestou se s vámi často bavíme. V terénu i v jiných zařízeních máte kromě jiného k dispozici kondomy a možnost testování. Většina z vás dokáže jako pohlavně přenosné choroby vyjmenovat HIV, kapavku nebo syfilis. Patří k nim však také opar genitálu i chlamydie, onemocnění, která komplikují nejen pohlavní život. Tady se teď můžete dozvědět víc.

06.02.2012 | Celý článek

Poleptání

Vyšlo v Dekontaminaci - 4/2009

 

Poleptání je častým úrazem zejména v laboratořích či na stavbách. Vzhledem k tomu, že někteří z vás se občas laboratorní práci věnují, není úplně od věci věnovat tomu pár vět. Mohlo by se Vám to hodit.

19.09.2011 | Celý článek

Epileptické záchvaty

Vyšlo v Dekontaminaci - 3/2009

 

Epilepsie je porucha centrálního nervového systému, hlavně mozku. Zjednodušeně: náš nervový systém tvoří jakási komunikační síť, která kontroluje každou myšlenku, pocit, dojem, paměť a pohyb. Nervy působí v celém těle a stejně jako telefonní kabely umožňují, aby mozek mohl komunikovat s každou částí našeho těla přes elektrické signály. Při epilepsii mozkové elektrické signály mají tendenci stát se nepravidelnými do takové míry, že můžou způsobovat periodické záchvaty (projevy epilepsie). Záchvaty můžou mít různou formu od typických velkých s bezvědomím, křečemi, pomočením, pokousáním jazyka až po velmi nenápadné formy, které se projevují jen velmi krátkou ztrátou vnímání okolí.

08.09.2011 | Celý článek

Biomaso, čili vřed bércový

Vyšlo v Dekontaminaci - 1/2009

 

Článek radí, jak na bércové vředy. Věnuje se domácí léčbě, a především technice ošetřování.

 

08.06.2011 | Celý článek

Ach jo... (aneb vši, muňky, filcky, vyrážky a mykóza)

Vyšlo v Dekontaminaci - 2/2009

 

Jsem tu s dalším kolem první pomoci. Dneska budeme řešit tradiční průvodce životem na ulici - vši, muňky, vyrážky a mykózu...

 

08.06.2011 | Celý článek

Žloutenka C - přehledová tabulka aneb co vás čeká až jí dostanete

Vyšlo v Dekontaminaci - 1/2009

 

V článku naleznete přehled informací týkajících se žloutenky typu C - způsoby nákazy, jaké má příznaky, jaké důsledky z této nemoci plynou a také jak se tato nemoc dá léčit.

08.06.2011 | Celý článek

Kdo sbírá céčka? A co na obranu před žloutenkami?

Vyšlo v Dekontaminaci - 1/2009

 

Uvádí se, že v normální populaci má hepatitidu typu C mezi 0,2 a 2 % lidí, tj. maximálně dva lidé ze sta. V populaci uživatelů drog je situace podstatně horší, v evropských zemích ji má skoro 70 % těch, co drogy berou injekčně. U nás dělalo Národní monitorovací středisko pro drogy a drogovou závislost spolu s 12 káčky o Céčku velkou studii, která ukázala že čeští injekční uživatelé mají pozitivní test v téměř 35 %.

 

08.06.2011 | Celý článek

 

123456789

Vstupujete na stránky, jejichž obsah je určen odborníkům z oblasti adiktologie a uživatelům návykových látek. Cílem těchto stránek je poskytovat informace o nebezpečí a rizicích přímo či nepřímo spojených s užíváním drog a rozšiřovat povědomí o takových způsobech chování, které snižují poškození drogami u osob, které drogy užívají a nejsou motivovány k tomu, aby užívání zanechaly.

Redakce se distancuje od jakéhokoliv výkladu těchto informací, který by nebezpečnost užívání drog jakkoliv zlehčoval či k němu podněcoval.

Vstupem na stránky prohlašujete, že je Vám více než 18 let.

Beru na vědomí