eDekontaminace
[ Informace pro pracovníky a klienty programů a kontaktních center ] 

Sananim 

Aktuálně ke stažení

 

Ostatní

Dekontaminace - IV/2009 - Vězení

Autor: redakční tým Dekontaminace

 

Výtisk věnovaný vězenství, s podtitulem: do basy, v base, z basy. Dáváme tedy do základu slovníček pojmů spojených s komunikací ohledně vězení - obsílky, předvolání, zatčení... Představujeme drogové služby, které působí ve věznicích, co se v base dá dělat se závislostí, kdy lze žádat o přeložení, kdy lze žádat o výmaz z rejstříku trestů. Také víme, že se v base užívají drogy, proto jsme dali pár rad, jak si z basy nepřinést nějakou nepříjemnou infekci. A nakonec jsme se věnovali i poleptání chemikáliemi z „domácího vaření". Motáky z basy nám můžete psát v komentářích pod tímto článkem.

 

02.02.2011 | Celý článek

Dekontaminace - III/2009 - Streetwork

Autor: redakční tým Dekontaminace

 

Kdo jsou vlastně ti teréňáci, streetworkeři, kteří vám vymění vaše špinavé stříkačky za čisté? V tomto čísle odkrýváme karty a jdeme s pravdou ven. Terénní práce s uživateli drog a její zákulisí. Své komentáře si nenechávejte pro sebe a napište je pod tento článek. Díky!

02.02.2011 | Celý článek

Dekontaminace - II/2009 - Ženy

Autor: redakční tým Dekontaminace

 

I ženy užívají drogy. Tento výtisk je zaměřený na ženská témata, ale své si v něm najdou samozřejmě i muži. Dotýká se těhotných žen a matek, které mají problém s drogami, zabývá se antikoncepcí, těhotenstvím a dalšími tématy. Ať jsi muž nebo žena a máš-li k tomuto číslu co říci, neváhej a napiš to do komentářů pod článkem.

02.02.2011 | Celý článek

Dekontaminace - I/2009 - Žloutenky

Autor: redakční tým Dekontaminace

 

Jak titulek napovídá, věnovali jsme se játrům, respektive hlavně jejich nemocím. Takže vydání je plné zánětů jater známých jako žloutenky. Připravili jsme rozhovor s odborníkem na slovo vzatým, hepatologem MUDr. Řehákem. Rozhovor jsme vedli o léčbě žloutenky typu C a prevenci onemocnění.  Napsali jsme také něco o „klepkách" tedy benzodiazepinech, jejich užívání a rizicích. Podívali jsme se do oka bércovému vředu, neboť žilní systém toxikomana je stále bičován různými infekcemi a nečistotami, které tuto de facto nevyléčitelnou chorobu způsobují. A nakonec dostal slovo syfilis, neboť je mezi toxikomany čím dál rozšířenější, bohužel.

02.02.2011 | Celý článek

Dekontaminace - IV/2008 - Bytová kultura

Autor: redakční tým Dekontaminace

 

Vydání zaměřené na užívání drog v domácnosti a problémům s tím spojeným. Takže je to o toxibytech, násilí v domácnosti, dětech na toxibytech, co z toho může být za průšvihy. Po dlouhé době jsme se podívali na zoubek pervitinu. Podívali se do toxibytů očima terénních pracovníků ze sdružení Laxus, a představili služby kolínského sdružení Prostor. A protože na toxibytech se občas stane, že takzvaně „bouchne var" napsali jsme také něco o popáleninách. A pro čtenáře, kteří se zatím třeba jen v duchu chystají „seknout s braním", ale nevědí jak na to, máme informace o motivační skupině v denním stacionáři Sananim.

02.02.2011 | Celý článek

Dekontaminace - III/2008 - Harm Reduction

Autor: redakční tým Dekontaminace

 

Tentokrát jsme se zaměřili na bezpečné užívání drog, hlavně na techniku přípravy aplikace drogy, od „rozdělání" po „nášleh". Seznam všech mastiček na ošetřování rozpíchaných těl. A také snad nejzevrubnější seznam všech dostupných pomůcek k bezpečné aplikaci drog i s návodem k použití. Samozřejmě jsme ani tentokrát nezapomněli na zdravotní komplikace spojených s životem na drogách a připravili jsme článek o abscesech a flegmónách. Představení služby z drogové oblasti tentokrát padlo na sdružení Semiramis působícího v Nymburce a Mladé Boleslavi.

02.02.2011 | Celý článek

Dekontaminace - II/2008 - Subuxone

Autor: redakční tým Dekontaminace

 

Číslo věnované tehdejší novince na trhu substitučních preparátů - léku Subuxone. Pokud to s léčbou závislostí na opioidech (správné označení opiátů) myslíte opravdu vážně, pak je toto číslo určeno přesně pro vás. Kromě tabletek se však v tomto vydání podíváme i na základy poskytování první pomoci a navštívíme pražské kontaktní centrum Stage 5, které na Smíchově provozuje Progressive o.s.

02.02.2011 | Celý článek

Dekontaminace - I/2008 - Práce

Autor: redakční tým Dekontaminace

 

Všichni víme, že bez práce nejsou koláče a pečení holubi do pusy nelítají, proto stěžejním tématem tohoto vydání je práce - jak ji získat, jak ji udržet, případně co dělat když práci nemáte a potřebujete peníze. Také představujeme vrstevnický program XTP (Externí terénní programy), určený stabilizovaným uživatelům drog, pracujících na drogové scéně v Praze. Budeme rádi za Vaše komentáře k tomuto číslu.

02.02.2011 | Celý článek

Dekontaminace - 2007 - Subutex

Autor: redakční tým Dekontaminace

 

V tomto čísle se zaměřujeme na substituční lék Subutex, nevyhneme se ani injekční aplikaci, tedy zneužívání tohoto léku (resp. drogy). Cestu směrem k abstinenci však optimisticky zakončíme články dvou klientů, kteří se z drogové pasti již dostali, jeden o abstinování ve vězení, druhý o tom, jak zvládat chuť na drogy i po delší době abstinence. O svých chutích nám můžete psát do komentářů pod článkem. Díky.

02.02.2011 | Celý článek

Hazardní hraní

Autor: Sdružení Podané ruce, o.s.

Článek Ambulance adiktologie o ne neškodném hraní...  

24.01.2011 | Celý článek

 

123456789

Vstupujete na stránky, jejichž obsah je určen odborníkům z oblasti adiktologie a uživatelům návykových látek. Cílem těchto stránek je poskytovat informace o nebezpečí a rizicích přímo či nepřímo spojených s užíváním drog a rozšiřovat povědomí o takových způsobech chování, které snižují poškození drogami u osob, které drogy užívají a nejsou motivovány k tomu, aby užívání zanechaly.

Redakce se distancuje od jakéhokoliv výkladu těchto informací, který by nebezpečnost užívání drog jakkoliv zlehčoval či k němu podněcoval.

Vstupem na stránky prohlašujete, že je Vám více než 18 let.

Beru na vědomí