eDekontaminace
[ Informace pro pracovníky a klienty programů a kontaktních center ] 

Sananim 

Aktuálně ke stažení

 

Ostatní

Opiáty v ČR aneb Od Braunu k Subutexu

Vyšlo v Dekontaminaci - 2/2010

 

Vlastně už to začalo dávno kdysi. Ale myslím, že nemá cenu psát o makových čajíčcích na spaní od našich babiček. Takže jak to tedy bylo? Zneužívání opiátů se u nás v republice začalo rozšiřovat až ke konci 20. století. Do té doby sice ke zneužívání docházelo, ale v celkem malé míře. Hlavně u lidí, kteří měli blízko "ke zdroji". Což tedy znamenalo "mít někoho v nemocnici či lékárně".

 

09.02.2012 | Celý článek

Mák setý

Vyšlo v Dekontaminaci - 2/2011

 

Podle užitkových vlastností rozeznáváme dva typy máku setého, a to olejný a opiový. Mák olejný se u nás pěstuje za účelem výroby stolního oleje, případně se z něj lisováním za tepla získává polovysychavý olej, používaný k výrobě laků, fermeží, barev a mýdla. Mák opiový se využívá především ve farmakologii.

 

09.02.2012 | Celý článek

Klíšťata - jak s nimi zatočit

Vyšlo v Dekontaminaci - 2/2012

 

Klíšťata jsou přenašeči závažných infekčních nemocí a také mohou způsobit kožní obtíže. Proto je potřeba sebe i svého psa před těmito parazity chránit. Možnost napadení je u psů podstatně vyšší než u lidí. Je to jednak kvůli tomu, že psi jsou více a blíže v kontaktu s nejrůznějším porostem, jednak se na psí srsti (zvláště u psů dlouhosrstých) snadněji zachytí.

09.02.2012 | Celý článek

Psí sex alias krytí

Vyšlo v Dekontaminaci - 1/2010 

 

Psí reprodukce - ať už tomu říká kdo chce jak chce (sex, páření, krytí, šubrdění ...) - je v běžném soužití pána a psa značně v rukou pána. Majitel fenky většinou určuje (někdy to vnímá jako povinnost), kdy a s kým fena otěhotní.

06.02.2012 | Celý článek

Dekontaminace II/2011

Přinášíme Vám obsah nového čísla časopisu Dekontaminace. To je věnováno zdravotní péči - cestě k lékaři a zdravotním problémům spojeným s užíváním drog. Hodně jsme se soustředili také na fotografickou výzdobu a fotili přímo na otevřené drogové scéně v Praze. Napište nám, jak se Vám číslo líbí!

29.10.2011 | Celý článek

Ze života

Vyšlo v Dekontaminaci - 4/2009

 

Zdeněk H. je na první pohled obyčejný chlap. Je mu 32 let. S bývalou partnerkou má dítě, které viděl naposledy, když mu bylo sotva pár měsíců. Teď by jeho synovi mohlo být tak 13 let. Na ulici by se minuli jako dva neznámí lidé, jeden druhého vlastně vůbec nezná. Na ulici se ale ještě pár let nepotkají - pan Zdeněk je ve výkonu trestu odnětí svobody a do konce trestu mu zbývají necelé dva roky.

19.09.2011 | Celý článek

Přišli jsme o syna

Vyšlo v Dekontaminaci - 3/2009.

 

Přišli jsme o syna. Zemřel v necelých 23 letech. Bral drogy. Býval častým návštěvníkem K-centra v Kolíně. Jmenoval se Jirka alias CZEKO.

08.09.2011 | Celý článek

Vaše příběhy - cesta ven

Vyšlo v Dekontaminaci - 3/2009.

 

Ignác (jméno je smyšlené) prošel celou sítí drogových služeb. Zeptali jsme se na jeho zkušenosti na "cestě ven z drogového světa".

08.09.2011 | Celý článek

Tetování

Vyšlo v Dekontaminaci - 3/2009

 

Lukáš Chmela pracuje jako psychoterapeut při léčbě drogově závislých. Realizoval výzkum postojů lidí, kteří berou k tetování a jeho významu, a také nafotil fotografie "Vašich kérek", které Vám přinášíme...

08.09.2011 | Celý článek

Letní škola harm reduction 2011 měla úspěch!

Autor: Terénní programy o.s. SANANIM

 

Občanské sdružení SANANIM pořádalo v termínu 25. - 27. května akci Letní škola harm reduction 2011. Zúčastnilo se jí 45 frekventantů z 25 nízkoprahových zařízení pro uživatele drog. Skladba účastníků byla pestrá i z pohledu délky praxe - přijeli jak zkušení pracovníci, tak i úplní začátečníci v oboru.

 

21.06.2011 | Celý článek

 

123456789

Vstupujete na stránky, jejichž obsah je určen odborníkům z oblasti adiktologie a uživatelům návykových látek. Cílem těchto stránek je poskytovat informace o nebezpečí a rizicích přímo či nepřímo spojených s užíváním drog a rozšiřovat povědomí o takových způsobech chování, které snižují poškození drogami u osob, které drogy užívají a nejsou motivovány k tomu, aby užívání zanechaly.

Redakce se distancuje od jakéhokoliv výkladu těchto informací, který by nebezpečnost užívání drog jakkoliv zlehčoval či k němu podněcoval.

Vstupem na stránky prohlašujete, že je Vám více než 18 let.

Beru na vědomí