eDekontaminace
[ Informace pro pracovníky a klienty programů a kontaktních center ] 

Sananim 

Aktuálně ke stažení

 

Přehled článků

Smysl v práci pracovníků terénních programů

Ohodnoťte a změňte časopis Dekontaminace

Ochrana osobních údajů

Redakční plán Dekontaminace 2014

Konference o žloutence typu C

Kontakty v Dekontaminaci

Rozhovor s Veterináři bez hranic

Kosmetika

Psí život - Petardy

Kde se v Praze osprchovat?

Jak jsem se dostal k heroinu a cesta zpět do života

Slabá místa nízkoprahových programů

Konference Patologické hráčství

Evropská konference o terénní práci

NZDM a drogy

Práce s výchovnou situací

Kulatý stůl Patologické hráčství

Politika, drogy a lidé bez přístřeší

Očkování psů lidí bez domova zdarma!

Kolik stojí péče o psa?

Individuální plánování v terénních programech

Vědomostní testy pro klienty

Ohodnoťte a změňte časopis Dekontaminace!

Sociální práce s lidmi se závislostí

Pracovní motivace v sociálních službách

Komunikace uživatelů drog a terénních pracovníků

Braunka je jen jedna

Jak funguje aplikační místnost?

Letní škola HR proběhla úspěšně

Klíšťata - jak s nimi zatočit

Mák setý

Opiáty v ČR aneb Od Braunu k Subutexu

Historie opiátů

Psí sex alias krytí

Dekontaminace II/2011

Ze života

Tetování

Vaše příběhy - cesta ven

Přišli jsme o syna

Letní škola harm reduction 2011 měla úspěch!

Psí život - co může chytit pes?

Píše ti máma

Dohoda s uživatelem služby

Letní škola Harm Reduction 2011

Dotazníček spokojenosti

Co dělat když najdu psa...

Jak krmit psa

Jací byli XTP

Zvládnout dorazit včas do práce

Odčervení a vakcinace

Ostře sledovaný abstinent 2

Dekontaminace - časopis pro uživatele drog

Když moje dítě bere...

Prevence v rodině

Práce s agresí - malé postřehy z kurzu

Dekontaminace - 2007 - Subutex

Dekontaminace - I/2008 - Práce

Dekontaminace - II/2008 - Subuxone

Dekontaminace - III/2008 - Harm Reduction

Dekontaminace - IV/2008 - Bytová kultura

Dekontaminace - I/2009 - Žloutenky

Dekontaminace - II/2009 - Ženy

Dekontaminace - III/2009 - Streetwork

Dekontaminace - IV/2009 - Vězení

Dekontaminace - I/2010 - Sex

Dekontaminace - II/2010 - Opiáty

Dekontaminace - III/2010 - Toxická psychóza

Dekontaminace - IV/2010 - Parties

Dekontaminace - I/2011 - Smrt

Hazardní hraní

PF 2011

Inzerát na pozici terénního pracovníka

Recept na výrobu perníku

Příběh obyčejného člověka

Podzimní škola HR

Muži, ženy, drogy a sex

Portál od 1.9. 2010 oficiálně spuštěn!

Konec dlouhé historie velké lásky

Klára

Jak vychovávat psa

Chutě na jedy

Exterňákem a člověkem bejt nepřestanu

Devět měsíců v životě ženy (a muže)

William Burroughs – šedý přízrak undergroundu

Věřím, že narkoman je také člověk...

Partneři

Kosmetika

12.04.2016 | Sekce: Ostatní

Článek Olgy Hankové vyšel v Deko IV/2015 Lidské tělo.

 

Zdravě a krásně chce vypadat každý. Dámičky v touze po věčném mládí utrácejí za návštěvu kosmetických salonů horentní sumy měsíc co měsíc, leckomu "normálnímu" přetékají nejrůznější krémy a nefunkční balzámy v koupelně z poliček. Každý někdy slyšel, že o pleť je třeba pečovat, jenže stejně má většina z nás k porcelánové tvářičce daleko.

Kouzlo krásné pleti totiž tkví v tom, že ať už si na obličej plácáme cokoli, chce to dělat S ROZMYSLEM a především PRAVIDELNĚ. Rozmyslem míníme např. to, že na suchou pokožku neaplikujeme přípravky určené pro pleť mastnou (tedy suchou pleť nesušíme, ale naopak hydratujeme), pravidelně znamená, že to děláme každý den. Čistit obličej bychom si měli dvakrát denně, rozhodně však každý večer. Každý! Ikdyž člověk sotva stojí na nohou. Zároveň ale i zde platí, že nic se nemá přehánět - příliš častá péče nesvědčí nikomu (neustálé odmašťování lesknoucích se čel a nosů ve finále pleti spíš škodí) a zanedbanou péči nezachrání ani deset nejkvalitnějších přípravků, které vyzkoušíte při návštěvě drogerie.

Kosmetické minimum

Dnes seženete krém prakticky na cokoli. Jeden rozjasňuje, druhý sjednocuje, další zmatňuje. Speciální séra jsou proti vráskám, pigmentovým skvrnám, zarudnutí. Netrpíte-li nějakou kožní vadou, neřešte (trpíte-li, řešte s dermatologem - odborníkem na kůži). Obecně si vystačíte s něčím na čistění a něčím na vyživení (hydrataci). A jednou za čas to chce peeling!

Čisticí mléka,gely a vody zbavují pleť nečistot, jako je nadbytečný maz, odumřelé buňky, make-up a drobný bordel z ovzduší. Pomáhají zabraňovat ucpávání pórů a zklidňují pokožku. Praktické, ikdyž dražší a pro pravidelné používání poněkud neekologické jsou jednorázové čistící ubrousky, které leckdy obsahují i nějakou vyživující složku. Na vyčištěný obličej aplikujeme (hydratační) krém. Chrání před nečistotami a předčasným stárnutím, zároveň by měl zajistit hebkost a vláčnost. I mastný obličej třeba hydratovat! Vybírejte přípravky bez olejů, pro problematickou pleť, které regulují nadměrnou tvorbu mazu.

Naučte se vyslovovat: Nekomedogenní

S výrobky s tímto označením se v posledních letech roztrhl pytel. Souvisí to zřejmě s tím, že jednou z nejčastějších příčin nedokonalé pleti jsou ucpané póry (alespoň tedy dle producentů většiny těchto kosmetických zázraků). A nekomedogenní krémy póry neucpávají. Jsou tak vhodné především pro problematickou a mastnou pleť, která má sklon k tvorbě pupínků a černých teček. Neucpávající seženete i make-up.

Make-up nebo maskování?

Pánové prominou, následující řádky patří především ženám. Máte zrcátko? A co vidíte? Je vám obraz  aspoň trochu podobný? Nebo máte na obličeji namalovanou cizí tvář, ze které se občas něco odrolí nebo uloupne. Všeho moc škodí a o make-upu to platí dvojnásob. Ikdyž je jeho hlavní funkcí maskovat nedokonalosti, není rozumné vytvářet nedokonalost z make-upu. Nikdy by neměl upoutat pozornost. Máte být vidět vy, nikoli  „perfektní" maska oranžových odstínů. Pokud potřebujete schovat skutečně něco ošklivého, vrstvení make-upu většinou nepomůže (a taky to na obličeji moc dlouho nevydrží). Zkuste korektor, pro oraniště většího rozsahu speciální krycí make-up.

Pamatujte také na to, že dle mnoha průzkumů preferují muži tzv. přirozenou krásu, tedy tváře bez nánosů třpytek a zbytečně výrazných barev. Takže pokud se nechystáte na mejdan, kde to bez duhového outlooku nejde, s líčením to nepřehánějte. Vypadat nenalíčeně může být taky umění. Jak už věděl sám Calvin Klein: „Nejlepší je vypadat přirozeně. Bez make-upu to ovšem nejde."

 

box

Základem je pravidelná péče

-       Pozornost si zaslouží především obličej, krk a dekolt. Tedy místa, která obvykle nechrání příliš oděvu a zároveň je jejich pokožka citlivější, než třeba ta na rukou.

-       Ikdyž naše babičky nedají dopustit na mýdlo a niveu, doba pokročila a do minimální výbavy pro  péči o pleť patří čistící voda či gel a hydratační krém.

-       Kosmetiku vybíráme s ohledem na typ pleti. Základní dělení: mastná (problematická), suchá a smíšená. Existuje samozřejmě i tzv. normální pleť, nicméně jejich šťastných majitelů není v populaci mnoho.

-       Tvář třeba čistit každý den, ideálně dvakrát. A nezáleží na tom, zda jste se ráno stihly nalíčit, nebo ne. Odstranit před spaním nečistoty z obličeje je základ. Nejste-li u svého zrcadla a toaletních potřeb, umyjte si obličej aspoň vlažnou vodou.

-       Základem každého dobrého make-upu je dobře hydratovaná pleť. Pod make-up vždycky patří krém! A pod krém vyčištěná pleť. Není nic horšího než se pořádně neodlíčit a na rozmazaný obličej napatlat další vrstvy make-upu. Nejenže to většinou nevypadá dobře, ale kůže pod nánosy nedýchá a špína se hromadí.

-       S množstvím (kosmetiky) to nepřehánějte: u jakéhokoliv pleťového krému stačí dávka velikosti lískového ořechu. Lepší výsledky nezávisí na objemu, který na sebe naplácáte, ale na pravidelnosti, s níž krém používáte. 

-       Když plánujete delší pobyt na slunci, hodí se krém opalovací. Nezrudnete a chráníte kůži před zbytečným (rozuměj rychlejším) stárnutím. Pamatujte, že v zimních měsících svítí slunce taky a hlavně na horách opaluje pořád.

-       Při líčení platí „méně je více". Viditelné vrstvy make-upu tvořící na obličeji nánosy a nepřirozenou barvu většinou svědčí o jediném - nositelka před vámi něco ošklivého skrývá!  

-       Neexistuje žádný důkaz, že nezdravý životní styl vede k tvorbě pupínků a spol. Existuje však důkaz, že díky zdravému životnímu stylu získá pleť zdravý vzhled.

 

Olga Hanková, Drogové informační centrum SANANIM

 

Vstupujete na stránky, jejichž obsah je určen odborníkům z oblasti adiktologie a uživatelům návykových látek. Cílem těchto stránek je poskytovat informace o nebezpečí a rizicích přímo či nepřímo spojených s užíváním drog a rozšiřovat povědomí o takových způsobech chování, které snižují poškození drogami u osob, které drogy užívají a nejsou motivovány k tomu, aby užívání zanechaly.

Redakce se distancuje od jakéhokoliv výkladu těchto informací, který by nebezpečnost užívání drog jakkoliv zlehčoval či k němu podněcoval.

Vstupem na stránky prohlašujete, že je Vám více než 18 let.

Beru na vědomí