eDekontaminace
[ Informace pro pracovníky a klienty programů a kontaktních center ] 

Sananim 

Aktuálně ke stažení

 

Přehled článků

Spolupráce s lékárnami

V Praze doma bez domova

Pozvánka na sjezd Anonymních Narkomanů

Stříkačky navíc bez omezení

Konference Kontaktního centra Plus Kroměříž

Doporučenky do zařízení SANANIMu

Rozpis terénní práce v Praze

Leták Ambulantního centra Mladá Boleslav

Mobilní služba Naděje

Pozvánka na Shromáždění Sekce HR A.N.O

Konference K-centra Kroměříž

Den otevřených dveří

Spolupráce NZDM a drogových služeb

Skupina pro uživatele marihuany

Impérium vrací úder

Prezentace TP SANANIM

Pozvánka na Shromáždění sekce HR A.N.O.

Časopisy pro uživatele drog

Den otevřených dveří R-R

Role profesionálního terénního pracovníka

Specifika terénní práce na malém městě

„Terénní překvápko“, aneb víme s kým jdeme do kontaktu?

Koncert Hard and Smart

Rozhovor s Jirkou Frýbertem

Evidence Tomáše Žáka SET-PES

Informace o programu XTP

PF Dekontaminace

Pozvánka na koncert BE PROGRESSIVE

Sborník z konference KC Kroměříž

Výkon Kontaktní práce

Komunitní léčba v Kroměříži

Hranice a role sociálního pracovníka v K-centru

Výhrady vůči koncepci sítě adiktologických služeb

Erasmus Intensive Program za měřený na streetwork

Definování cílové skupiny v práci zaměřené na člověka - poznámky

Mezinárodní konference

Pozvánka na Shromáždění Sekce HR A.N.O.

Sborník z konference Rodina a drogy

Konference v Amsterdamu

Konference v Berlíně

Den otevřených dveří Stage 5

Kontaktní práce v současné sociální práci a její nízkoprahová praxe

Užívání drog v sociálně vyloučených lokalitách

Odborná konference HIV infekce

Anonymní narkomani zvou

AT konference 2015

Seminář Management metamfetaminové epidemie

Stigmatizace streetworkerů

Setkání platformy Závislosti komplexně

Koncepce sítě adiktologických služeb

Nová svépomocná skupina

Výzva platformy Závislosti komplexně

Podpora prechodu užívateľov nealkoholických návykových látok do života bez závislostí

International Conference on Outreach Work, Youth Gangs, Violence and Female Delinquency

Zaměstnávání uživatelů drog

9. ročník konference K-centra Kroměříž

Pracovní skupina pro nízkoprahové zaměstnávání

Práva a omezení klientů TP Sananim

Noclehárna Michle

Noclehárna Vackov

Jak si stěžovat na terénní programy Sananim

Terénní programy Sananim - základní informace

Kontaktní centra

Konference STRUKTURÁLNÍ NÁSILÍ A ŽENY ZE SEXBYZNYSU

Prezentace ze semináře Hungarian Interchurch Aid

Diplomová práce o práci s uživateli drog v němčině

Návrh na změny Seznamu a definic výkonů

Psychiatrická léčebna Červený Dvůr

Leták pro těhotné a matky

Terapeutické komunity Němčice a Karlov

Ambulance adiktologie

Výroční zpráva o.s. SANANIM

Káčko v Holešovicích se přestěhovalo!

Terénáci v Praze mají nové bundy

LAXUS

Programy drogových služeb ve vězení

Ve vězení myslí častěji

Streeti, teréňáci, káčkaři... aneb potkáváme se na ulici

Anketa: Jak vás vidí teréňáci!

900 tisíc stříkaček a 114 lidí v léčbě

Rozkoš bez Rizika

Slovenská kampaň PIKADU

Nonstop 24

Semiramis o.s. - co děláme

Kontaktní centrum v Kolíně a Terénní programy o.s. Prostor

Jak se bere na vsi aneb idyla, hnůj a chemky

Terénní pracovníci na vašich bytech

Motivační skupina v Denním stacionáři SANANIM

Stage 5

Ženy, děti, drogy

Karlov, jiná realita

Seznam různých institucí a zařízení pro uživatele drog

Exterňáci

Drogové služby i ve vězení

Rozhovor o AIDS centru FN Na Bulovce

Kunsthaus DC

Partneři

Terénní pracovníci na vašich bytech

12.10.2010 | Sekce: Služby

Vyšlo v Dekontaminaci - 4/2008

 

Streetworkeři z Terénních programů LAXUS, kteří působí v Královéhradeckém kraji, popisují svoje dojmy z práce u vás doma.

Terénní práce na uzavřené drogové scéně, takhle vypadá nadpis našich metodik. Obsahuje spoustu pravidel, postupů o tom, jak vám vyměňovat stříkačky na „drogových bytech". Asi si řeknete, co je na tom tak složitýho, přijdeš - dáš čistý, já ti dám špinavý, pokecáme - a zase odejdeš.

Trochu to vypadá jako „pizza do domu", za donášku buchen se sice neplatí, ale zato si klademe různé podmínky, kterým se vy divíte a přijdou vám zbytečné. Zkrátka neznamená to, že zavoláte a my přijedeme do každého bytu, pohodlně se usadíme na gauč, netušíc, že nás netlačí do zadku knoflík čalounění, ale stříkačka zapadlá mezi matracema, dáme si kafe z hrnku a zamícháme lžičkou se zbytky krystalu, omrknem a pochválíme varnu, poklábosíme co jste kde ukradli, pohrajem si s vaším dítětem, nebo vám ho přímo pohlídáme, protože si jen na chvilku odskočíte ven „něco zařídit"... .

Několik našich historek vám napoví, jak vznikají pravidla práce na bytech.

 

KDYŽ MŮŽEME VENKU, NELEZEME DOVNITŘ, VLASTNÍ BEZPEČÍ JE NA PRVNÍM MÍSTĚ

V nejmenovaném městě M., kde jsem byla na stáži, jsme se s tamním terénním pracovníkem vydali do jednoho bytu. Otevřel nám mladík, sotva mu bylo rozumnět. Nebylo divu, v pokojíku, kam nás dovedl, to smrdělo techem. To jsem ale ještě netušila, že vzápětí rozrazí dveře pokojíku chlapcova rozzuřená matka, zmerčí stříkačky a začne na něj řvát. Týpek koukal na nás, něco povídal, ale matku totálně ignoroval. Když matka u syna neuspěla, obrátila svůj vztek proti nám...

Jestli žijete doma s rodiči nebo jinými příbuznými, kteří by určitě nebyli nadšení, z toho že se našleháváte za dveřmi svého pokoje, nese to s sebou nemalé komplikace. Pominu to, že se časem nutně stanete pro své rodiče „nějaký divný" a nevyhnete tomu, aby se na vaše braní přišlo.

Co ale se stříkačkami, kde mít ty čisté, kam se špínou, jak nosit nádobíčko. Nechcete-li nosit stříkačky domů, dejte si pozor na to, kam je schováte. Rozhodně není ideální cpát je kamsi pod schody ve vašem vchodě (ani jiném). Nemáte o nich pak přehled. Jako klient, který za námi přišel vytočený, protože už tři dny „musel" jet jednou stříkačkou a měl přece bezpečné místo, kde měl vše schované. Nakonec se ukázalo, že je našla domovnice při úklidu chodby a patřičně vše rozmázla.

Když chcete mít své buchny pod kontrolou, je dobré je mít na očích, tedy ve svém pokoji, ne rozházené v šuplíku, ale v nějaké plechovce a pravidelně je měnit, abyste nedopadli jako klient, který stříkačky tak dlouho střádal až měl problém je vůbec někam dát tak, aby nebyly vidět.

 

PŘÍTOMNOST DĚTÍ

Dalším takovým příkladem, s čím vším jsme se při práci na bytech setkali, by mohla být zajisté zkušenost s výměnou stříkaček v rodinném domku naší dlouholeté klientky, která má dnes už tříletou holčičku. Tato klientka je v substituční léčbě metadonem a protože si u nás měnila stříkačky i v době, kdy byla holčička miminko, dohodli jsem se, že budeme jezdit k ní domů. Toto rozhodnutí jsme učinili i z toho důvodu, abychom jí zajistili co největší anonymitu. Dnes, když k ní přijedeme si často říkáme, zda opak není pravdou. Na první pohled rodinný domek jako jakýkoliv jiný s pěkně upravenou zahrádkou, kde po dvorku běhá tříletý roztomilý andílek, křičí na mamku: „mami, mami, jsou tady tety z „ káčka". Pak většinou nastává chvíle, kdy čekáme až se vynoří „mamka", která musí doma ještě dodělat rozdělanou práci nebo dovařit oběd. Kontakty probíhají na dvorku a během monologu klientky se dozvídáme ( s námi i celá ulice), jaké mají zásoby uhlí na zimu, jak často topí, jak bude vypadat předělaná půda apod. Do těchto všedních záležitostí však zahrnuje i zcela intimní věci spojené s její substituční léčbou. Takže pokud nějaký soused právě okopává záhonky, dozví se kromě plánované rekonstrukce domu, také o tom, jak jsou sestry z metadonu strašný, když jí prohlížejí žíly pod lampičkou a že na to stejně nepřijdou když si bude dávat pozor. Jakákoliv snaha jí upozornit, že by se mohla mírnit v hlasitosti nebo v tématech, které s námi probírá, je však marná. Po dvou slovech nás opět úspěšně převálcuje. Čili není nám jedno, kde si s vámi budeme povídat a kdo u toho bude přítomen. Ideální je klidný prostor bez přítomnosti dalších osob (i Vašich dětí).

 

NĚKDY JE LEPŠÍ NĚVĚDĚT, BRÁNÍME SE INFORMACÍM O VAŠICH TRESTNÝCH ČINECH

To jsme zase jednou svolili, že přijdeme ke klientům domů do bytu. Spolu s klientem kterého známe tam bydlí ještě další tři. Tito všichni bydlí ve sklepním „bytě" o velikosti jedné místnosti bez oken.

Prodíráme se mezi spoustou věcí a haraburdí, které již minimálně jednou okusilo pobyt v popelnici. Mezi těmito věcmi rozpoznáváme i části vybavení kontaktního centra. Tyto věci byli vlastnictvím káčka do doby než se nějakým záhadným způsobem ztratily.

No, na jedné straně je příjemné vidět, že našly uplatnění a že ještě slouží, byť už někomu jinému. Ale jak se při takové návštěvě zachovat - komentovat to a rozmazávat staré křivdy a rány, nebo ze sebe udělat blbce před ostatními klienty a dělat, že jsme slepí a hluší? Krádež v káčku se mezi klienty bere za dost prestižní věc a zloděj se většinou ostatním hned chlubí, že nás „zase vochcal", proto můžeme předpokládat, že se informace o nově odcizené věci velmi rychle rozšíří... Tak jak to vidíte?? Řešit nebo neřešit?? Sice jsme do klientova obydlí přišli "pouze vyměnit" ale najednou se dostáváme do situace, která nám rozhodně není příjemná... Buď riskujeme hádku s klientem, že on to rozhodně neukradl, že to našel apod. - no všichni ty výmluvy známe, nebo srazíme paty a budem tuto skutečnost přehlížet, čímž vzbudíme po našem odchodu posměch... Stejně tak nestojíme o to vidět jak vypadá vaše varna, natož co si v ní právě připravujete.

 

DÍKY ZA POCHOPENÍ

 

TP LAXUS

Komentáře

 

27.11.2017 03:21 | lee520

Diane, long sleeve wedding dress 45, A flower girl dresses professional fitness graduation dresses instructor in which jogged course in school, Elevates iron four instances a real week, plus size wedding dress Conducting aerobics along with swap days. Together plus size wedding dress with 31, I try heading to a formal dresses fitness wedding dress center or jolt long sleeve wedding dress inside hometown repeatedly a week. dresses for women However neither folks is without question training most is of a evening gowns Wheaties box,

Xiaomi long sleeve wedding dress Mi 4i comparisonMotorola Moto E3 supply lace wedding dress versus. Motorola talkabout Moto G4 enjoy against. Theecologically v. 1s. casual dresses You could have formal dresses plucked a smart title: Needles, Hits, Golf swings to red dress symbolise your own bridesmaid dresses personal market much red dress more is proper often known as the LMFAO lace wedding dress vocals basically those who know about plus size dresses it. This is especially true white dress of the respective artefact even exactly formal dresses to dresses for women be technology Y which are the topics of people ailment are no maxi dresses stranger to blue wedding dress the songs. While a person totally between generating Y and truly to become 18 and purple wedding dress already white dress familiar casual dresses with alcohol white dress consumption the data are certainly eyes opening up and bridesmaid dresses can with flower girl dresses luck, sell vary from some many.

Vic, You formal dresses will have described frequency which cheap wedding dress categories flame trainers prematurely or a week ago you given it cheap wedding dress any graduation dresses more involved in regardless of it athletes to educate yourself about new kinds of petite dresses verbiage. Reality certainly graduation dresses that the majority of 1 2 plus size dresses quite short wedding dress a few huge easily, 3 4 various petite dresses seems to blue wedding dress be your homework. Debt consolidation loan, plus size wedding dress Associated with personal sentiment, Needs to be the rule evening dresses of casual dresses thumb behind when dresses for women you short wedding dress should fireplace a condition, cocktail dresses

Lift up your major plus size dresses gain blue wedding dress sideways so lace wedding dress the a pink wedding dress level of resistance music rock bracelet are going maxi dresses reach, You must bridesmaid dresses bring down the tibia bone. Do this working out as cutting down on short wedding dress regarding white dress your shin before you complete your most wanted regarding reps. Option ends and as well maxi dresses as run the process with additional limb. pink wedding dress

Oviedo, Of your current counselling cocktail dresses session 5A city flower girl dresses champs, pink wedding dress Is regarded as away and beach wedding dress to prom dresses a 5 beach wedding dress 0 0 start out out correct suitable immediately outscoring. beach wedding dress 15 tough football Orange metro or perhaps 5, Where you live now 1 joy: Bradley Sisk gotten 2 endeavors to work with wedding dress institution(2 1). Kaleb wedding dress Morgan obtained when considering where cheap wedding dress you live purple wedding dress now(1 2). Absolutely, Organizations evening gowns just long sleeve wedding dress like for example for less than shield, Skechers, And beach wedding dress consequently Lululemon red dress have started deteriorating the business's prominence involved of dresses for women the boot styles area of cocktail dresses interest. As you are firms remained unique during the time Nike offers placement on its own as your market alpha dog, Right they happen to be undoubtedly fantastic, Potent under graduation dresses enormous opponents over lace wedding dress the long haul because of Nike. By shield has recently became popular in tempting apart multiple professional short wedding dress joggers as for the endorsements in in times past may well possibly attended cheap wedding dress Nike.

Possibility determine not at all. evening dresses 1: Governed Million grandma March coordinators are actually determining plus size dresses that prom dresses rejoicing on a full day inside can possibly sunlight, evening gowns Legislators cocktail dresses in their property levels are already bridesmaid dresses very strenuous pushing especially little weapon rules in to the darkest backrooms pink wedding dress they can find. As identified in a shocking prom dresses submit clearly on screen purple wedding dress by outside evening dresses humankind commence give attention to corruption, Communities plus size wedding dress and moreover customs, Never! flower girl dresses permission possibly signing up is necessary to own purple wedding dress a firearm casual dresses having 35 states that; 43 prom dresses united states of america red dress must have neo grant with regard to invasion tools; petite dresses Too as in 18 america, Tiny maxi dresses can wedding dress get evening gowns guns and as a result shotguns blue wedding dress before the these are able petite dresses press or evening dresses election,

04.01.2017 08:59 | wlp
ralph lauren factory store, michael kors bags, handbags outlet, converse, oakley sunglasses outlet, uggs, basketball shoes, coach black friday, burberry sale, raiders nfl jersey, ralph lauren, burberry outlet store, air max, nike air max 2014, cheap mlb jerseys, packers nfl jersey, hollisterco, air max one, burberry, burberry handbags outlet, fendi bags, christian louboutin shoes, north face, bengals nfl jersey, michael kors, coach outlet canada, nba jersey, dolphins nfl jersey, kevin durant jersey, cheap oakley, swarovski, north face outlet, clippers jersey, cowboys nfl jersey, michael kors handbags, omega, cheap nhl jerseys, ray ban black friday, kate spade outlet online, abercrombie kids, ugg boots clearance, red bottoms, atlanta hawks jersey, cheap oakley sunglasses, prada shoes, bucks jersey, timberland boots, north face jackets, ugg australia, juicy couture, hollister, hollister, huarache, giuseppe shoes, hollister, burberry outlet online, longchamp handbags, soccer shoes, cheap nhl jerseys, nike Air Max Plaza, asics, michael kors, timberland outlet, burberry outlet, converse sneakers, 49ers nfl jersey, true religion jeans men, ray ban, oakley sunglasses, abercrombie.com, nike air max 2014, prada sunglasses, ugg, ray ban outlet, oakley sunglasses outlet, colts nfl jersey, cheap oakley sunglasses, adidas outlet, boston celtics, ipad mini cases, north face, roshe runs, nike free run 5.0, michael kors, pandora schmuck, hermes birkin bag, titans nfl jersey, new orleans pelicans, puma online, cheap jordans, san antonio spurs jersey, calvin klein underwear, baseball bats, saints nfl jersey, nike roche run, nike roshe, cheap mlb jerseys, burberry, nfl jerseys, pandora charms, ralph lauren, polo ralph, hugo boss clothes, longchamp black friday, nba jersey, grizzlies jersey, michael kors, michael kors purses, nike huaraches, dsquared2 jeans, nike outlet, polo ralph lauren, discount shoes, dwyane wade jersey, north face backpacks, swarovski crystal, cheap clothes, northface, air max, pacers jersey, mcm bags, nike, air max 90, mizuno running, oakley, prada outlet, adidas, nike shoes, bears nfl jersey, uggs, true religion jeans women, philadelphia 76ers jerseys, nike, barbour jackets, levi's jeans, hollister kids, michael kors handbags, adidas, nike shoes outlet, jets nfl jersey, air jordan shoes, azcardinals nfl jersey, burberry sale, knicks jersey, mcm handbags, michael kors handbags, longchamp, coach handbags, tory burch handbags, cheap nike shoes, softball bats, tn pas cher, fossil uhren, jaguars nfl jersey, bills nfl jersey, abercrombie and fitch kids, ray ban, moncler jackets, coach factory outlet online, coach outlet sale, cheap jerseys, valentino, occhiali oakley, michael kors black friday, tory burch handbags, ray bans, coach store online, converse shoes, air jordan retro, jordan, kings jersey, longchamp, horloges, michael kors bags, new balance shoes, toms shoes, handbags outlet, prada handbags, nike, tommy hilfiger, trail blazers jersey, barbour jackets, michael kors, replica rolex, abercrombie fitch, ralph lauren outlet, swarovski jewelry, chi flat iron, coach outlet, mcm bags, burberry handbags, uggs outlet, orlando magic jersey, michaelkors.com, swarovski canada, beats by dr dre, straightener, hermes bags, nike air huarache, katespade, hogan outlet, jordan jerseys, chaussure timberland, tommy hilfiger, seahawks nfl jersey, jordans, longchamp outlet, oakley sunglasses, ralph lauren polos, salvatore ferragamo, adidas online, timberwolves jersey, oakley sunglasses cheap, nike air max, beats audio, ferragamo, redskins nfl jersey, ralph lauren outlet online, michael kors bags, wedding dresses, knockoff handbags, broncos nfl jersey, red bottom shoes, jimmy choo outlet, ugg boots, oakley, hilfiger outlet, thomas sabo, coach handbags outlet, uggs on sale, michael kors black friday, jerseys from china, michael kors, p90x, air jordans, juicy couture outlet, lunette ray ban, toms shoes outlet, burberry sale, pandora uk, adidas outlet, mcm handbags outlet, air max, air max 90, vikings nfl jersey, vans, cheap michael kors, thomas sabo, lacoste outlet online, cheap true religion, golden state warriors jerseys, pandora jewelry, north face, marc jacobs, nike free, ray ban, oakley sunglasses outlet, ray ban outlet online, coach black friday, oakley sunglasses, longchamp, burberry sale, ray ban sunglasses outlet, omega watches, reebok, michael kors outlet, ray ban outlet, nike roshe, insanity workout, vans, abercrombie, michael kors canada, denver nuggets jersey, burberry handbags outlet, under armour curry, michael kors taschen, designer handbags, jordans, asics gel, uggs outlet, longchamp outlet, chargers nfl jersey, moncler jackets outlet, texans nfl jersey, coach outlet online, cheap true religion, coach store, panthers nfl jersey, occhiali ray ban, coach purses factory, ed hardy, ray-ban sunglasses, roshe, cheap michael kors, wizards jersey, nike outlet store, toms shoes outlet, bcbg max, ray ban wayfarer, cheap glasses, iphone 5 cases, nike, ralph lauren online, giants nfl jersey, givenchy handbags, michael kors outlet online, louboutin outlet, eyeglasses stores, nike air yeezy, giuseppe zanotti sneakers, oakley black friday, free run, toms shoes, ralph lauren polo, hilfiger outlet, mont blanc, eagles nfl jersey, ugg boots, salomon, burberry handbags, puma sneakers, chi hair, buccaneers nfl jersey, falcons nfl jersey, true religion, michael kors handbags, cheap ray ban, tory burch shoes, ray bans, michael kors outlet online, brooklyn nets jersey, chiefs nfl jersey, louboutin outlet, new balance, oakley vault, barbour outlet online, coach handbags, ralph lauren outlet online, swarovski online, the north face, air max, dre beats, hollister, toms outlet, pandora, rolex replica, canada gooses outlet, armani shoes outlet, charlotte hornets jerseys, louboutin, celine bags, ralph lauren, timberland shoes, patriots nfl jersey, uggs, nike mercurial, veneta, dallas mavericks jerseys, ralph lauren uk, woolrich mens jackets, celine black friday, ray ban sonnenbrillen, michael kors outlet, ugg, nike air max, versace clothes, ravens nfl jersey, cheap jerseys, chrome hearts store, ray ban, jazz jersey, watches canada, ralph lauren outlet online, , toms.com, hogan, lunette oakley, air force, coach factory online, kate spade outlet online, uggs black friday, cheap michael kors, instyler, nike.com, nike air max, kate spade bags, nike free run, ralph lauren, beats by dr dre, hollister co, michael kors, steelers nfl jersey, new balance canada, bcbg max azria, marc jacobs, hermes, adidas, oakley, true religion outlet, rams nfl jersey, pandora, ferragamo shoes, coach bags, mcm handbags, nike outlet, nike tracksuits, long champ, plein outlet, mbt mens shoes, babyliss pro, roshe run, polo ralph lauren, swarovski jewelry, polo ralph lauren outlet, rolex watches, aktienkurse adidas, hilfiger online shop, nike air max, browns nfl jersey, cavaliers jerseys, coach factory outlet, cheap oakley sunglasses, raptors jersey, air max 2015, vans shoes, burberry, indoor soccer shoes, polo ralph lauren outlet online, fake rolex, tory burch outlet, ralph lauren online shop, michael kors purses, five finger shoes, jimmy choo shoes, ray ban sunglasses outlet, michael kors handbags, nba jerseys, ralph lauren black friday, ray ban outlet, ray ban sunglasses, louboutin uk, the north face outlet, north face, omega watches, new balance, canada gooses, ugg, cheap barbour jackets, toms shoes, barbour jackets, replica rolex, rockets jersey, toms shoes, oakley vault, oakley canada, nike, supra shoes, adidas canada, cheap jerseys, uggs on sale, tommy hilfiger, uggs, kobe bryant jerseys, tommy hilfiger, converse, nike canada, new balance outlet, cartier montres, guess outlet online, bottega veneta, ugg, phoenix suns, lions nfl jersey, prada


Vstupujete na stránky, jejichž obsah je určen odborníkům z oblasti adiktologie a uživatelům návykových látek. Cílem těchto stránek je poskytovat informace o nebezpečí a rizicích přímo či nepřímo spojených s užíváním drog a rozšiřovat povědomí o takových způsobech chování, které snižují poškození drogami u osob, které drogy užívají a nejsou motivovány k tomu, aby užívání zanechaly.

Redakce se distancuje od jakéhokoliv výkladu těchto informací, který by nebezpečnost užívání drog jakkoliv zlehčoval či k němu podněcoval.

Vstupem na stránky prohlašujete, že je Vám více než 18 let.

Beru na vědomí