eDekontaminace
[ Informace pro pracovníky a klienty programů a kontaktních center ] 

Sananim 

Aktuálně ke stažení

 

Přehled článků

Seznam sociálních kurátorů v Praze

Není Policie jako Policie

Rozhovor s ředitelem Městské policie Praha 1

Obecně prospěšné práce (OPP)

Zákazy pobytu od soudu a od obce

Incentivní terapie u těhotných uživatelek

Pokuta za aplikaci na veřejnosti

Oddlužení aneb kudy ven z dluhů

Musím mít u sebe občanku?

Otázky před volbami

Ze sexbyznysu na trh práce

Zabavení drog policií

Táboření, bivakování a policisté

Veřejné pohoršení

Terénní práce v sociálně vyloučených lokalitách

Kriminalita spojená s užíváním drog

Prezentace ze Sekce HR

Pozor na pracovní agentury

Zrušení trvalého pobytu – přehlášení na Obecní/Městský úřad

Oprávnění Policie ČR ke vstupu do KC a NZDM

Precedens - prodej subutexu

Amnestie

Stížnost na policii

Procesy vymáhání dluhů

Stížnost na policisty

Jak to chodí na Úřadě práce

Exekuce

Vyřízení dokladů pro občany Slovenské republiky

Slečna Judra radí - Šíření toxikománie

Slečna Judra radí - Množství větší než malé

Výmaz z rejstříku trestů

Drogy a právo - otázky a odpovědi

Změna v doručování soudních zásilek ...aneb do basy rychleji!!!

Prostor svobodně se rozhodnout

Domácí vězení

Drogové paragrafy

Obecně prospěšné práce

Podmíněné propuštění z výkonu trestu

Množství větší než malé

Toho, kdo nenastoupí do vězení, čeká další trest

Osobní bankrot

Přestupky a jejich trestání

Zákaz pobytu

Test: Jsi prase a bydlíš v chlívku?

Domácí násilí na bytech aneb stejně si za to holky můžou...?

Máma a její dítě na drogovém bytě

Dítě, sociálky a vy...

Jak se žije ve vězení

Co je množství větší než malé?

Absťák v policejní cele

Partneři

Máma a její dítě na drogovém bytě

13.10.2010 | Sekce: Sociální a právní

Vyšlo v Dekontaminaci - 4/2008

 

Za dobu svého působení v drogových službách jsem měl (a mám) možnost se blízce setkávat s matkami, které berou drogy a v mezích svých možností vychovávají své děti.

Dovolte mi, abych vám zprostředkoval pár zkušeností, které jsem posbíral. Jako terénní pracovník jsem pracoval na drogových bytech, kde jsem se setkával s uživateli drog a jejich dětmi, a proto jsem mohl pozorovat různé způsoby výchovy těchto ratolestí. Z pohledu terénního pracovníka některé matky nechrání nejen sebe, ale i svého potomka.

 

V následujícím můžeme spolu dojít k základním pravidlům bezpečnosti...

 

Situace „Známí na bytě":

Často se nám po bytě pohybují naši známí, ale jsou pro moje dítě bezpeční? Jsou pod vlivem drog, mají žloutenku, také sem tam nějakou tu breberku, možná nějaké kradené zboží a bůhví co ještě. Sousedé začínají být zvědaví, co se to v tom bytě děje. Může se o mě zajímat sociálka. Je proto důležité, si jasně ujasnit, kdo a za jakých podmínek může ke mně domů.

Stalo se: klientka L.: „Jasně jsem jim řekla, že žádné drogy neprodávám a nic jim nedám. Oni mi chodili před dveře, motali se okolo, dělali bordel. Já jsem je ignorovala a po čase to přestalo ( byla to fuška)."

 

Situace „Skladování nádobíčka":

Bereme drogy nitrožilně, takže používáme injekční stříkačky, HR materiál a samozřejmě také drogy. Dáváme si pozor, kde se nám všechny věcičky, které používáme povalují, jestli jsou z dosahu dítěte. Nejen že riskujeme zdraví, ale za některých okolností i život dítěte!! Takové klepky, perník, ale i obyčejná ganja zapomenutá na stole může vést k otravě a závažnému ohrožení života dítěte!

Stalo se: klientka Z.: „Ježíšmarja, co si to o mně myslíš? Jsem snad normální! To víš, že buchny jsou zamknutý támhle ve skříňce. Drogy tu žádný nemám!! Nebudu přece riskovat, že sem vlítnou."

 

Situace „Dluhy, exekuce":

Jsme s partnerem a oba bereme. Hádáme se o tom, kde vezmeme prachy na nájem, jídlo a oblečení taky něco stojí. A co drogy, to je pálka. Kde na to všechno vzít? Nejjednodušší je krást, podvádět a lhát (krádeže, dealing, půjčky u bank), nebo si navařit. Tohle je sice rychlý způsob, jak nadělat peníze, bohužel, tím opět riskuji bezpečí svého potomka.

Stalo se:: klientka K.: „Ti, kreténi, k nám vlítli, zpřevraceli celý byt. Malou vyděsili tak, že se teď počůrává a budí se ze spaní."

 

Situace „Příležitostní partneři":

Nemám stálého partnera a mám stejné potřeby jako každá dospělá žena. Občas si domu přivedu chlapíka, se kterým to chvíli táhnu. No jo, ten vyžírka nejen že nemaká, ale i nějak se divně chová k dítěti (možné týrání). Z bytu mi mizí věci a podobně. Když se ho zeptám, ještě dostanu pár facek. Nebo taky něco chytnu (když se nechráním).

Stalo se: klientka C.: „Člověče, poslouchej, co se mi stalo. Víš, ten kluk, jak jsem ti o něm říkala, mě normálně vykrad... a ještě mi dal přes hubu."

 

 

Situace „Dítě roste a poznává":

 Dítě mi dorůstá do věku, kdy je zvědavé a ptá se na různé věci. V této chvíli jsme už pořádně pod tlakem. Co já tomu dítěti mám pořád vykládat? Že ho teď tahle teta pohlídá a já si na chvíli odběhnu. Jenže občas se dealer někde zasekne a z půl hodiny jsou dvě. Proč, mami, se zamykáš v koupelně, proč na mě křičíš, nebo si mě nevšímáš? To je jenom zlomek všetečných otázek, které naše dítě může mít. Jak na ně odpovíš? Vždyť dítě je velmi pozorný pozorovatel a citlivý přijímač změny tvých nálad a chování.

Stalo se: klientka B.: „Já už vážně nevím, jak to mám udělat. Je čím dál tím těžší, to před ní skrývat. Ten blbec mi taky ani trochu nepomůže. Když nemá, je mimo a když sežene, tak je na s....y. Co s tím mám dělat?"

 

Situace: „Komunikace se školou a sociálkou".

S dorůstáním vašeho dítěte přicházejí další a další patálie. Pravidelné lékařské prohlídky, návštěvy sociálních pracovnic, docházka do školky a školy. Jak už jsem se zmínil, dítě je skvělý pozorovatel a může kamarádům povyprávět, jak u něj doma „vegetí" parta vyhulených typů. Pak paní učitelka má povinnost tuto skutečnost oznámit. Nebo aktivní sousedka podá oznámení na MÚ a sociální pracovnice provede šetření.

Příklad: klientka Z.: „Ten můj malej vyprávěl učitelce ve školce, jak vylizuju bílej prášek ze stolu. Když mi to říkala, tak mi furt koukala do vočí."

 

Tohle je jenom zlomek situací, které mohou u vás doma nastat. Každá nebo každý, abych nezapomněl na mužskou část těchto příběhů, by mohl vyjmenovat desítky dalších příkladů nezodpovědného chování vůči svému dítěti a sobě. Jak jsem již napsal na začátku, pracuji na skryté drogové scéně již nějaký pátek a setkávám se z různými variantami. Mohu zodpovědně prohlásit, že jsem se setkal s klientkami/klienty, kteří se, ač berou drogy, chovají víceméně bezpečně. Bohužel, jsou také případy, které skončily velmi tragicky.

 

S pozdravem terénní pracovník Tomáš Hajný

Arkáda - sociálně psychologické centrum, o.s.

Přidejte první komentář

 Vstupujete na stránky, jejichž obsah je určen odborníkům z oblasti adiktologie a uživatelům návykových látek. Cílem těchto stránek je poskytovat informace o nebezpečí a rizicích přímo či nepřímo spojených s užíváním drog a rozšiřovat povědomí o takových způsobech chování, které snižují poškození drogami u osob, které drogy užívají a nejsou motivovány k tomu, aby užívání zanechaly.

Redakce se distancuje od jakéhokoliv výkladu těchto informací, který by nebezpečnost užívání drog jakkoliv zlehčoval či k němu podněcoval.

Vstupem na stránky prohlašujete, že je Vám více než 18 let.

Beru na vědomí