Přehled článků
Smažím perník - (ne)peču na zuby
Višňák - dobrý sluha, ale zlý pán
Cesty buprenorfinu k injekční aplikaci
Zhodnocení mezinárodního projektu IMPACT
Infekční centrum pro drogové závislé při FN Motol
Metodické materiály k testování na infekce
Vliv pervitinu na dutinu ústní
Záchranná služba a uživatelé drog
Stručný latinsko-český zdravotnický slovník
Mapování a metodika zvládání somatických komplikací injekčních uživatelů drog
Podávání léků v sociální službě: k další diskusi
Detoxikovat se sám nebo s pomocí?
HIV poradenství u vybraných rizikových skupin
Mýty o první pomoci
Srdeční endokarditida podrobně
Méně známé kousky - chlamydie a genitální opar
Co víš o žloutence C? (anketa)
Kdo sbírá céčka? A co na obranu před žloutenkami?
Žloutenka C - přehledová tabulka aneb co vás čeká až jí dostanete
Ach jo... (aneb vši, muňky, filcky, vyrážky a mykóza)
MUDr. Řehák: Je dobrý to řešit
Testování hepatitidy typu C v káčku - bakalářská práce
Co na rány, boule a tělní krátery?
Co všechno ještě nevíte o bezpečném sexu a vědět byste měli
Partneři
Mýty o první pomoci
12.04.2016 | Sekce: ZdravotníČlánek Olgy Hankové vyšel v Deko IV/2015.
První pomoc: Máslo, mléko, whisky?
Zaručených domácích receptů a babských rad, jak zvládnout či alespoň dočasně zachránit drobná poranění vlastními silami, existují stovky. Níže uvádíme PŘEHLED NEJROZŠÍŘENĚJŠÍCH MÝTŮ, KTERÉ NEPOMŮŽOU.
Na popáleninu přikládáme led nebo máslo
Ikdyž ledovat pálící místo vypadá na první pohled celkem rozumně, lépe je popáleninu chladit pouze studenou vodou (alespoň 10 minut). Led už je přeci jen studený příliš. Máslo sice na chvíli pomůže, ale zvyšuje riziko infekce, a navíc jeho následné odstraňování z narušené kůže dost bolí...
Puchýře propichujeme
Puchýř vzniká nahromaděním tekutiny mezi dvěma vrstvami tkáně, nejčastěji třením či při popáleninách. Když puchýř propíchneme, tekutina vyteče a vrchní vrstva se odloupne, vystavíme zbytečně nečistotám nejcitlivější, spodní vrstvu kůže, velmi náchylnou na zanesení infekce. Puchýř tedy lépe nepropichovat, prostě přelepit náplastí a počkat.
Při krvácení z nosu zakloníme hlavu
Zakloněním hlavy krvácení samovolně neustane. Nejlépe je naopak se trochu předklonit a jemně stisknout nosní křídla na cca 5 minut, resp. dokud teče krev. Nesmrkat ani nedělat rychlé pohyby.
Odřeniny zalijeme peroxidem
Jde o velmi rozšířený mýtus. Peroxid (kysličník) nalitý do rány totiž ničí nejen bakterie, ale také zdravé buňky, které místo chrání před zanesením infekce. Peroxid poškozuje odkrytou tkáň, a může tak zpomalit proces hojení. Základním principem je ránu důkladně opláchnout a zakrýt obvazem nebo náplastí.
Na bolest zubů pomůže alkohol
Poměrně rozšířeným (a oblíbeným) receptem, jak se zbavit bolesti zubů, bývala svého času whisky. Pití alkoholu přirozeně bolest zubu nevyléčí, nicméně na chvíli na ni pomůže zapomenout. Doporučujeme ibuprofen a návštěvu zubaře.
Při otravě houbami pomůže mléko
Žádný vědecký výzkum nepotvrdil, že by mléko pomáhalo zmírňovat účinky toxických látek v houbách obsažených. Stejně tak nemá mnoho smyslu vyvolávat při otravě houbami u konzumenta zvracení, alespoň ne s delším časovým odstupem. Jako univerzální protijed na všechny otravy (nejen houbové) lze použít roztok 1l vody s rozpuštěnými 10-20 tabletami živočišného uhlí. Vždy vyhledejte lékaře.
Uříznutý prst dáme k ledu
Ikdyž by to tak udělal leckterý seriálový hrdina, amputované části těla, které bychom rádi viděli přišité zpátky, do ledu nedáváme. Ničemu to nepomůže, spíš uškodí. Uříznutý prst nejlépe zabalit do vlhké gázy a uložit do vodotěsného pytlíku. Volat záchranku nebo nešetřit na taxíku směr nemocnice.
Olga Hanková, Drogový informační server SANANIM
